Поліефірні ЛФМ

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"Слово «лак» індостанського походження й у перекладі означає «сто тисяч». Імовірно, це пов"язано з одержанням у давні часи одного з лаків шелаку шляхом очищення смолистих виділень комах, що паразитують у величезних кількостях на деяких видах тропічних дерев, які ростуть в Індії та Таїланді. Згодом цей термін поширили на інші види смол, що дають блиск поверхні.

Загалом лаки – це майже ідеальний матеріал, що надійно запобігає руйнуванню, проникненню води, олій, хімічних сполук і пороху та полегшує догляд за виробами, захищає і зберігає зовнішній вигляд будь-якого матеріалу. Найважливіші властивості захисного і декоративного покриття обумовлені властивостями вихідного матеріалу, в першу чергу, природою плівкоутворювальної речовини та її якістю.

Усім знайоме покриття, яке отримують при використанні поліефірних лаків у виробництві меблів. У побуті воно називається «полірованим». Покриття на основі цих лаків майже не дають усадки, тому що розчинник (як правило, стирол) не випаровується під час тужавлення покриття, а полімеризується з розчиненим плівкоутворювачем – поліефіром.

Важливою перевагою поліефірних лаків є утворення твердих плівок великої товщини без пороутворення, характерного для більшості інших видів плівкоутворювальних лаків (нітроцелюлозних, фенолформальдегідних смол і т.д.) при випаровуванні розчинників. Лакофарбові матеріали значно поліпшують естетичний вигляд товарів, санітарно-гігієнічний стан житла і його декоративне оформлення.

Поліефірні лаки готують на основі ненасичених поліефірних смол, які отримують при взаємодії ненасичених двоосновних кислот із дво- або триатомним гліколевим спиртом.

Зазвичай, поліефірний лак складається з трьох компонентів – розчину ненасиченої смоли в рідкому реакційноздатному мономері (стиролі або «метилметакрилаті – оргсклі») або олігомері, ініціатора (гідроперекису кумолу) і прискорювача (нафтената кобальту). Такі поліефірні лаки не містять летких розчинників і при однократному нанесенні утворюють тверді, атмосферо- і морозостійкі, безусадні при нагріванні і полімеризації, безпористі, водо- і хімічно стійкі дзеркальні покриття товщиною 200–300 мкм. Зазначені переваги і декоративні властивості покладені в основу високоякісної обробки музичного інструменту, кухонних і кімнатних меблів, підлог і зовнішніх фасадів, офісного і виробничого устаткування, телевізорів, радіоприймачів тощо.

Нині на ринку широко представлені лакофарбові матеріали як вітчизняного, так і закордонного виробництва. Закордонні фірми, що виробляють ЛКМ, гарантують бездоганну якість і надійність своєї продукції.

Широка гама лакофарбових продуктів підкріплюється необхідними компонентами і витратними матеріалами. Насамперед – це затверджувачі, що змінюють швидкість сушіння від нормальної до надшвидкої, спеціальні структурні добавки, що впливають на блиск і фактуру, розчинники, розріджувачі і т. ін. І це ще не повний перелік пропонованої продукції.

За три останніх десятиліття технологія і техніка захисно-декоративних покрить значно розвинулися й удосконалилися. Розроблено й впроваджено фотохімічні ініціатори поліефірних (ПЕ) лаків для прискореного ультрафіолетового сушіння покрить, з"явилися нові ПЕ-лаки зі скороченим терміном сушіння. Заслуговують на особливу увагу водно-дисперсійні ПЕ-лаки, що мають прекрасні фізико-механічні і хімічні властивості, показники санітарної гігієни, виконують вимоги щодо здорового навколишнього середовища і протипожежної безпеки.

Сучасні ПЕ-матеріали фірми Sayerlack позбавлені більшості недоліків і адаптовані до сучасних умов виробництва. Компанія веде свою історію з 1954 р. виробляє близько 185 тис. тонн лакофарбової продукції щорічно і постачає її до 85 країн світу. Життєздатність ПЕ-ґрунту – 3-4 години. Це дає змогу наносити матеріал не тільки методом звичайного розпилення, а й з використанням автоматичних систем.

Поліефірні матеріали широко застосовують при так званій італійській високоглянцевій обробці деревини. Більшість ЛФМ (поліуретани, нітроцелюлоза, алкідформальдегід, акрилати і т. ін.) дають усадку протягом тривалого часу. Усе начебто добре, однак кожен, хто має справу із виробництвом, знає, як важко зробити виріб з глянцем, а також які високі вимоги ставлять покупці до естетичних і фізико-механічних властивостей стільниць і фасадів.

Особливо гостро ця проблема у виробників готельних і офісних меблів, а також при виробництві стільниць і фасадів. Використовуючи ПУ й інші лакофарбові матеріали можна домогтися бажаного результату, але трудозатрати і витрати матеріалів при цьому дуже високі.

Для усунення перерахованих проблем і одержання твердої підкладки, що практично не дає усадки, ми рекомендуємо використовувати поліефірні ґрунти.

Сухий залишок ґрунту – 96 %, на один шар – 200–250 г/м2. Тому Ви одержуєте суху плівку, в 1,5–2 рази товстішу, ніж при використанні інших ґрунтів. Хотілося б наголосити, що, працюючи з ПЕ-ґрунтами, ви не тільки одержуєте найвищу якість глянцевої поверхні, а й істотно заощаджуєте час, скорочуючи виробничий цикл.

Італійська компанія Sayerlack застосовує для полімеризації стирол, що входить у поліефірний лак як розріджувач замість ЛОС і як затверджувач. Кількість основного плівкоутворювача становить понад 82 %, а частка розчинника – близько 18%, що відповідає сучасним європейським вимогам в галузі екології.

Проте стирол негативно впливає на організм людини (ГДК 5 мг/м3), ушкоджуючи печінку, викликаючи сонливість, утому, подразнення слизових оболонок, головний біль і наркотичну дію, сухість і тріщини на шкірі. Тому компанія Sayerlack розробила поліефірні ЛФМ сітчастої будови, де як затверджувач використовується неграничний мономер. Поліефірні композиції замість стиролу містять олігоефір. Ці з"єднання менш реакційноздатні, ніж стирол, але не леткі при кімнатній температурі, менш токсичні. Застосування олігоефірів дає змогу одержувати матеріали без неприємного запаху, поліпшити санітарно-гігієнічні умови праці в опоряджувальному виробництві, скоротити втрати матеріалів і підвищити еластичні й адгезійні властивості до різних підкладок, порівняно зі стироловмісними композиціями.

Варто пам"ятати, що якщо виробляється приблизно 400 тис. тонн ЛФМ – це 280 тис. тонн розчинників (кількість сухої речовини не перевищує 30%). Найбільша кількість викидів летучих органічних сполук і – це проблема, що турбує виробників ЛФМ для меблів. Залежить вона від вмісту в’яжучої речовини. У нітроцелюлозних ЛФМ частка розчинника становить 80%, у кислотозатверджуваних – 68, у поліуретанових – 60, у поліефірних 30, в УФ-затвердіння – 25 і у водних – 10%.

Висновки

1. Поліефірні лаки дають змогу одержувати найміцнішу сітчасту структуру захисту поверхні деревини.

2. Захисно-декоративні, фізико-механічні і хімічні властивості ПЕ досить високі.

3. ПЕ-матеріали дають покриття без усадки і не змінюють зовнішнього вигляду з часом.

4. Товщина покриття за один прохід може досягати 150–300 мкм без утворення кратерів і пухирців, що є безсумнівною перевагою перед іншими видами покрить. При цьому трудозатрати і витрати матеріалів не є високими.

5. Використання високоглянцевої технології компанії Sayerlack дає змогу одержувати дзеркальні покриття з високими споживчими властивостями продукції, що випускається, – кухонних, офісних, виробничих і кімнатних меблів, музичних інструментів, підлог, зовнішніх фасадів тощо.

6. Поліефірні лаки компанії Sayerlack відповідають сучасним європейським вимогам у галузі обмеження емісії летких органічних розчинників, поліпшують санітарно-гігієнічні умови праці в опоряджувальному виробництві, скорочують утрати часу.

7. Великий асортимент поліефірних ЛФМ компанії Sayerlack дає змогу задовільняти широке коло виробничих і споживчих потреб і високу якість продукції.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"


derevo.com.ua

http://www.derevo.info/content/detail/5307


Создан 24 дек 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
"Первый пришел, первым обслужен"